Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parson Russell Teriér

Obrazek


Parson Russell teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Parson Russell teriér
Parson Russell teriér
Parson Russell teriér
FCI - Standard č.339
Země původu: Velká Británie
Klasifikace FCI
  • Skupina 3: Teriéři
  • Sekce 1: Velcí a střední teriéři
Zbarvení:
  • bílý s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky
  • bílý
Výška: psi: ideálně 36 cm, feny: ideálně 33 cm
Váha: psi: 5 až 8 kg
Standard plemene

Parson Russell teriér (angl. Parson Russell Terrier) původní anglické pracovní plemeno z 19. století specializované na lov lišek. Jde o nedávno (1990) uznanou variantu plemene Jack Russell teriér. Jde o velmi aktivní plemeno vyvážené čtvercové stavby těla velmi podobné ostatním Russell teriérům. V současnosti jde navzdory jeho předpokladům spíše o výstavní plemeno než-li o pracovního psa. Pro jeho pozitivní povahu a vzhled vzrůstá jeho obliba jako rodinného psa. Pro jeho temperament a inteligenci se výborně hodí na kynologické sporty jako agility nebo flyball.

[editovat] Historie

Jako všichni Jack Russellové, tak i Parson Russell teriér pochází původně z bílého fox teriéra. Koncem 19. století byli tito psi vedeni v chovu jako „fox teriéři“, ale díky jejich odlišným pracovním předpokladům byli v 20. století vedeni už jako „Jack Russell“ teriéři, na počest reverenda John "Jack" Russella. Šlo o lovecky založeného faráře z jihozápadní Anglie (Devonshire), vyhlášeného lovce lišek známého jako „The Sporting Parson“ (lovící kněz), který v 19. století toto plemeno šlechtil. Jeho cílem bylo vyšlechtit vytrvalého norníka, který by při lovu dokázal držet krok s honiči i několik hodin.

Během doby se vzhled chovných fox teriérů a pracovních Jack Russell teriérů výrazně odlišil. Dnes jsou fox teriéři jen zřídka používáni jako pracovní psy. Parson Russell teriéři jsou obecně vyšší než Jack Russell teriéři, i když v klubech ve Velké Británii jsou psy o této výšce vedeni běžně jako Jack Russell. Jméno „Parson“ Russell teriér bylo vybráno Americkým klubem chovatelů (American Kennel Club), protože původní název Jack Russell teriér už bylo chráněno odpůrci zařazení tohoto plemene do seznamu plemen FCI.

[editovat] Vzhled

Barva je buď celá bílá nebo většinou bílá s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky, popřípadě kombinace těchto barev. Barevné znaky bývají umístěné na hlavě nebo kořeni ocasu. Tato definice ale nemá univerzální platnost. Například v USA mohou být „Parsoni“ pouze barevní, zatímco v Austrálii mohou být i úplně bílí. Srst má přirozeně drsnou (rough), vyskytuje se však i varianta hladká (smooth) nebo středně hrubá (broken). Štěňata se rodí zpravidla hladkosrstá. Konečný typ jejich srsti lze s jistotou určit někdy až po několika měsících života.